DUE DILIGENCE REPORT · 盡職調查
REF: WS-18B-2026-05-14
PREPARED: 2026-05-14
FOR: Peter (Buyer)
STATUS: FINAL

永成大廈
18樓B室

香港灣仔交加里7號 · 287呎實用 + 27呎平台 · 1987年入伙
議價成交
$350
較開價節省
-$30
實用呎價
$12,195
綜合評級
B+
01 · EXECUTIVE SUMMARY

一句話結論

$350萬係合理公允價,唔係筍盤但都唔貴。核心風險係按揭審批同 27呎平台合法性。三項盡職調查通過 → 可以簽約。
VALUATION
公允
公允價區間 $340–367萬,你的 $350萬位於中性區。較同樓 17B(無平台)的呎價貴 3%,反映高層 + 小平台溢價。
LEGAL
綠燈
2005年屋宇署S.24(1)清拆令在屋宇署系統顯示「無未遵從」狀態。土地查冊業權清晰,無按揭、無遺產、無訴訟。
RISK
中等
39年舊樓按揭年期受限,加上 S.24 歷史記錄,部分銀行可能拒批或降成數。必須先做按揭預批。
02 · PROPERTY FACTS

物業官方資料

基本資料

地址灣仔交加里7號永成大廈 18樓 B 室 + 平台
PRNB5063103
估價編號132-11900-9282-0F
入伙紙H113/87 · 1987-10-21
入伙紙類別FULL PERMIT(完全)
用途4–20樓住宅,每層 2 個單位
業權份額18/1000
租約999年(1885年起)餘 858年

面積(差餉署官方)

實用面積26.7 m² = 287.4 呎
平台 Flat Roof2.5 m² = 26.9 呎
其他設施已列但未量化 ⚠
間隔1房1廳1廁
面積更新2015-12-02

業主背景

業主姓名YIP CHAN YUEN
買入日期1995-05-29
買入價$192.5 萬
持有年期31 年
帳面盈利+$157.5 萬(+82%)
⚠ 建築設計重要發現

永成大廈採用梯級式後退設計(應付 1987 年日照採光法規),導致:

「平台」實際只有 27 呎,不是傳統意義上嘅大天台,可能只係一個小型露台。

03 · COMPARABLE ANALYSIS

同栋楼成交對照

單位 實用 成交價 實尺價 日期 備註
19樓 B 254 呎 $477萬 $18,780 2020 2020 峰頂成交
18樓 B(你) 287 呎 $350萬 $12,195 2026 議價 + 27呎平台
17樓 B 321 呎 $380萬 $11,838 2025-11 最近基準
15樓 B 321 呎 $426萬 $13,271 2024 市場高位
12樓 B 321 呎 $366萬 $11,402 2025-05 同年較早
9樓 B 321 呎 $558萬 $17,382 2021 高位
2024 → 2025 跌幅
-11%
$426萬 → $380萬(同層B)
較峰頂 (2021) 跌幅
-32%
$558萬 → $380萬
B室平均呎價(2025)
$11,620
17B + 12B 平均
04 · VALUATION MODEL

估值情境分析

以 17B(2025年11月)的 $11,838/實尺為基準,按樓層及小平台分別添加溢價,得出公允價區間。

情境 計算邏輯 公允價 vs $350萬
保守 287 × $11,838(直接套用) $340萬 +$10萬(貴 2.9%)
中性 287 × $11,838 × 1.03(高層 3%) $350萬 持平
合理 287 × $11,838 × 1.05(+平台5%) $357萬 -$7萬(平 2.0%)
進取 287 × $11,838 × 1.08(+溢價8%) $367萬 -$17萬(平 4.6%)
CONCLUSION
$350 萬 ≈ 中性公允價
最樂觀情境下節省 $17 萬(-4.6%),
保守情境下其實貴 $10 萬(+2.9%)。
05 · RISK MATRIX

風險矩陣

01
2005年屋宇署 S.24(1) 清拆令
命令編號 WC/TB00743/05/HKN04W。屋宇署搜尋系統「無未遵從記錄」,土地查冊有記錄但實務上已合規。律師正式查冊可進一步確認。
綠燈
02
39年舊樓按揭審批
部分銀行對 30+ 年舊樓限制按揭年期(25年上限),加上 2005 S.24 歷史記錄,可能:拒批 / 降成數 / 加 P 息。必須先做 3 間銀行預批。
黃燈
03
27呎平台合法性 + 暗藏僭建
RVD 記錄顯示「其他設施」未量化。實地需確認平台範圍、有冇玻璃屋 / 鐵皮屋 / 儲物間遺留。買入後屋宇署可隨時再發清拆令。
黃燈
04
強制驗樓 / 大廈維修費
1987 年樓齡 39 年,符合強制驗樓計劃條件。若已被列入名單,業主立案法團要分攤驗樓+維修費,可能 $5–20 萬。
黃燈
05
業權清晰
土地查冊:業主 YIP CHAN YUEN 1995 年買入,無按揭、無遺產通知、無訴訟、無 Pending Deeds。業權乾淨。
綠燈
06
業主沽貨意願強
1995 年 $192.5 萬買入,持有 31 年。$350 萬仍賺 $157.5 萬。$30 萬讓步證明真心想沽貨,但已接近底線。
綠燈
07
市場下行趨勢
2021 峰頂 → 2025 已跌 32%。未見回升信號。短期內可能繼續尋底,若用作投資需 5+ 年持有方能消化波動。
紅燈
06 · ACTION CHECKLIST

簽臨約前 — 必做清單

P0 · 紅線(48小時內)

  • 屋宇署命令搜尋(WC/TB00743/05)
    已完成 · 結果:無未遵從記錄 ✓
  • 屋宇署「永成大廈」全棟搜尋
    確認大廈共用部分 / 其他單位無未遵從命令
  • 致電 1823 取得書面確認
    就 2005 S.24(1) 命令取得屋宇署正式書面答覆
  • 按揭預批(3間銀行)
    經絡 / 中原按揭 / 美聯。明確問:S.24 歷史 + 1987 樓齡 能否承造
  • 律師 Title Search
    $3-5千。請律師查 2005 命令現狀 + 所有未公開命令

P1 · 黃燈(一星期內)

  • 實地睇樓 + 重點看平台
    平台實際範圍、有冇僭建殘留、防水狀況、上落通道
  • BRAVO 申請批准圖則
    $40–200。查 RVD「其他設施」具體內容 + 平台合法範圍
  • 強制驗樓計劃名單查詢
    bd.gov.hk → MBIS 名單,查永成大廈狀態
  • 業主立案法團 (IO) 文件
    最近 3 年財務報告、維修基金結餘、會議記錄
  • 驗樓師檢查
    $5–8千。漏水、僭建、結構問題
  • 確認景觀
    「開揚山景」實地核實,照片所見全部花玻璃窗有疑點
TPA 必加保護條款
  1. 1. 賣方保證物業不存在任何未解決的政府部門命令、通知或要求
  2. 2. 如發現 2005 年 S.24(1) 清拆令仍未合規,賣方負責在完成日期前合規
  3. 3. 平台所有附加建築物(如有)的合法性由賣方保證,如屬僭建則賣方負責拆除或買方有權撤銷交易並退回訂金
  4. 4. 銀行因物業本身問題無法批出按揭時,買方有權終止合約並退回訂金
07 · FINANCIAL PLAN

財務規劃

入場總成本

樓價$350.0 萬
從價印花稅(首置)$3.75 萬
經紀佣金(1%)$3.50 萬
律師費$1.50–2.00 萬
Title Search 費$0.50 萬
驗樓師$0.50–0.80 萬
裝修預算(小修)$5–10 萬
平台維修 Buffer$5–10 萬
總入場成本 $370–380 萬

現金需求(按揭 6 成)

按揭金額$210 萬
首期 4 成$140 萬
雜費(印花+佣金+律師)$10 萬
裝修預算$5–10 萬
現金準備 $155–170 萬

月供估算

按揭 $210 萬 × 25 年P-2.5% (~3.5%)
每月供款(估算)~$10,500
差餉 + 地租 + 管理費~$1,500–2,000
總每月開支~$12,000–12,500
08 · FINAL RECOMMENDATION

最終建議

SCENARIO A · 70%
三項通過 → 簽
按揭預批 OK + 律師查冊清晰 + 平台合法 → 立即簽 TPA
行動:簽 5% 訂金,目標 60 日完成
SCENARIO B · 25%
有一項問題 → 砍價
平台有僭建嫌疑 / 按揭只批 5 成 → 目標砍至 $320–330 萬
行動:要求業主退讓 $20–30 萬
SCENARIO C · 5%
紅燈 → 退出
清拆令真未遵從 + 銀行全拒批 + 平台僭建嚴重
行動:放棄交易,不需糾結
CORE PRINCIPLES
  1. 唔好俾中介知道你覺得呢個係筍盤 — 保持「我仲要 think think」姿態,免得業主反悔翻價。
  2. 絕對絕對唔好趕簽 TPA 俾訂金,先搞清楚按揭、平台、屋宇署三件事。
  3. 業主等咗 31 年都肯沽,不差呢一星期。淡定。
  4. TPA 條款 ≥ 楼价 — 訂金 5% 比 10% 安全得多。
  5. $30 萬讓步已用咗業主大部分議價肉,唔好再硬砍除非有新證據。
資料來源
  • · 土地註冊處 ESN260511008212
  • · 差餉物業估價署「物業資訊網」
  • · 屋宇署 BRAVO + Orders Search
  • · 中原成交記錄
  • · Squarefoot, 28Hse
免責聲明

本報告基於公開資料整理,不構成法律或財務建議。重大決定前請諮詢律師、按揭中介及驗樓師等專業人士。市場數據存在時效性,價格波動風險自負。

下一步

請致電 1823 確認屋宇署命令狀態。聯絡 3 間按揭中介取得預批。委託物業律師作正式 Title Search。

REPORT v1.0 · 2026-05-14